Novinky v roku 202130.12.2021

V priebehu roka 2021 sme intenzívne pracovali na novej vizuálnej identite projektu New Music for Kids a úprave databázy nášho portálu s cieľom zlepšiť jeho funkčnosť, prehľadnosť a rýchlosť. Už čoskoro sa môžete tešiť na vynovenú stránku a ešte lepší zážitok z prehliadania notového materiálu novej hudby pre deti.

 

Projekt v roku 2021 podporil Bratislavský samosprávny kraj. Našu kontinuálnu činnosť podporujú finančne aj Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA. Mediálnymi partnermi sú Opera Slovakia a Hudobný život.

 

Ďakujeme!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rajecká Hudobná jar13.02.2021

Riaditeľstvo ZUŠ v Rajci v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Mestom Rajec a Hudobným centrom v Bratislave pozýva na 12. ročník medzinárodnej interpretačnej súťaže Rajecká hudobná jar. Uskutoční sa 13. mája 2021


„Hlavnou snahou súťaže je podpora interpretácie a vzniku novej pôvodnej slovenskej hudobnej tvorby pre deti a mládež. Je určená žiakom základných umeleckých škôl. Súťaží sa v piatich vekových kategóriách, 5. kategória je komorná hra v počte hráčov maximálne do 10. V kategóriách 1. – 4. súťažia sóloví hráči na všetkých hudobných nástrojoch a speváci,“ uvádza ZUŠ Rajec. 


Súťažným repertoárom budú skladby slovenských autorov a autoriek podľa vlastného výberu súťažiacich. Skladby domácich skladateľov si možno vybrať aj v našej databáze


Víťazi a víťazky jednotlivých kategórií sa okrem vecných cien a diplomov môžu tešiť aj na novú, špeciálne pre nich skomponovanú, skladbu. Premiérovo ju uvedú na koncerte v bratislavskom Mirbachovom paláci a v Slovenskom inštitúte vo Viedni. Výkony mladých umelcov a umelkýň posúdi medzinárodná porota. 


V prípade nepriaznivej pandemickej situácie sa súťaž uskutoční online. Uzávierka prihlasovania je 30. 4. 2021.


Ďalšie informácie: http://www.mzusrajec.sk/rajecka-hudobna-jar/

Klavír 20. a 21. storočia v Lipanoch12. 12. 2019

V Lipanoch sa 21. – 22. októbra 2019 uskutočnil klavírny seminár pre pedagogičky a pedagógov Základnej umeleckej školy. Pod vedením Tomáša Boroša a Ivana Šillera strávili dva intenzívne dni v znamení tvorivého vyučovania klavírnej hry.

 

„Najviac sa im páčili nové pohľady na interpretáciu skladieb modernými technikami, rozšírenie metodického obzoru vo výučbe klavíra, informácie a postrehy na hru detí s netradičnými technikami, ale aj Ravel v podaní hosťujúcich lektorov.”

 

Ocenili inšpirácie a podnety do budúcnosti: „Seminár mi otvoril obzory nedávnej a súčasnej hudby, voči ktorým som bola skeptická. Viem, že to chce čas.”

 

A ponúkli aj návrhy na technické vylepšenie seminára: „Bolo by zaujímavé snímať ruky a klaviatúru kamerou zvrchu a premietať to na plátno.”

 

Projekt podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia.
S podporou SOZA.

Hudba ako čin v Bytči23. 9. 2019

“Chýbalo mi len viac dní strávených s vami, aby som načerpala ešte viac poznatkov,” odkázala účastníčka semináru Hudba ako čin lektorom Tomášovi Borošovi a Ivanovi Šillerovi, ktorí v krásnom prostredí ZUŠ v Bytči viedli dvojdňový seminár Hudba ako čin.

Učiteľky a učitelia sa hrali, zabávali, improvizovali, tvorili vlastné skladby a zbierali praktické skúsenosti, ktoré sa chystajú využiť vo svojej praxi.

Ďalšie ohlasy na seminár nájdete v sekcii Médiá / Napísali o nás.

Podujatia v roku 20195. 8. 2019

V roku 2019 organizujeme semináre New Music For Kids And Teens v Základnej umeleckej škole v Bytči (18. - 19. 9. 2019) a v Základnej umeleckej škole Lipany (21. - 22. 10. 2019).

Projekt podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia.
S podporou SOZA.

Situácie v zbierke nôt3. 5. 2019

Situácie (Situations) je názov notovej zbierky krátkych skladieb pre klavír. Sú určené začínajúcim, príležitostným i skúseným klaviristom a klaviristkám.

Situations je aj názov albumu, ktorý obsahuje všetky skladby zo zbierky. Autorom Situácií je klavirista, pedagóg, skladateľ a redaktor Rádia Devín Tomáš Boroš. Noty a CD vyšli v apríli 2019 vo vydavateľstve občianskeho združenia InMusic.

Situácie si môžete objednať na katarina.inmusic@gmail.com.